Müdürlük

  Enstitü Müdürü, Prof.Dr. Feyza ARICIOĞLU
 
   
  

Feyza Arıcıoğlu 18.09.1963 İstanbul doğumludur. İstanbul Üniversitesi Eczacılık Fakültesinden mezun olduktan sonra kariyerine İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Farmakoloji ve Klinik Farmakoloji Anabilim Dalında Tıpta uzmanlık öğrencisi olarak başlamıştır. Aynı anabilim dalında yüksek lisansını (1988) ve doktorasını (1993) tamamladıktan sonra 1994 yılında Marmara Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Farmakoloji Anabilim Dalında Yardımcı Doçent olarak göreve başlamıştır. 1998 yılında doçent ve 2004 yılında Profesör olmuştur. Yurtdışında Cornell Üniversitesi Tıp Fakültesi Sinirbilim Anabilim Dalında (New York) konuk öğretim üyesi, Mississippi Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalında (Jackson) konuk ve kadrolu öğretim üyesi, Temple Üniversitesi Tıp Fakültesi Farmakoloji Anabilim Dalında (Philapelphia) ve Max-Planck Enstitüsü Psikiyatri Bölümünde (Münih) konuk öğretim üyesi olarak çalışmıştır. Temel araştırma alanı nöro ve psikofarmakoloji olan Prof. Arıcıoğlu Marmara Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Psikofarmakoloji Araştırma Birimi’nin kurucusudur. 2012-2015 yılları arasında Farmakoloji Anabilim Dalı Başkanlığı ve Sağlık Bilimleri Enstitüsü Müdürlüğü yapmıştır. Bugünkü adıyla Clinical and Experimental Health Sciences eski adıyla Marmara Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Dergisi’nin (MÜSBED) kurucu editörüdür. Prof. Arıcıoğlu halen Avrupa Sağlıkta Doktora Standartları Teşkilatı (ORPHEUS) Türkiye Büyükelçisi, Uluslararası Nöropsikofarmakoloji Birliği (CINP) Eğitim Komisyonu Üyesi ve Psikofarmakoloji Derneği başkan yardımcısıdır.

  

  Enstitü Müdür Yardımcısı, Prof.Dr. Ayşen GARGILI KELEŞ 
 
 
 

İstanbul Üniversitesi Veteriner Fakültesi, 1988 mezunu olan Prof.Dr. Ayşen Gargılı Keleş, doktorasını İ.Ü. Sağlık Bilimleri Enstitüsü Parazitoloji Anabilim Dalı’nda tamamladı. 1989-2000 yılları arasında İ.Ü. Veteriner Fakültesinde araştırma görevlisi ve doçent,  2001-2008 yılları arasında İ.Ü. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nde doçent ve profesör olarak görev yaptı. 2009 yılında Marmara Üniversitesi kadrosuna katılan Gargılı Keleş’in, 5 tanesinde yürütücü olduğu 9 Tübitak projesi (1001, 1007, kısa süreli ve ikili işbirliği projeleri), birinde ülke koordinatörü olduğu 3 EU, yürütücüsü olduğu bir NIH/NBTC ve 2 CRDFGlobal projesi, SCI/SCI-E/E-SCI kapsamındaki dergilerde yayınlanmış 44 makalesi ve uluslararası /ulusal kongrelerde sunulmuş çok sayıda bildirisi mevcuttur. Gargılı Keleş akademik hayatında postdoc bursiyer ve misafir bilim insanı olarak Japonya’da Gifu Üniversitesi Tıp Fakültesinde, Hindistan’da International Center for Genetic Engineering and Biotechnology merkezinde, Almanya’da Ludwig Maximillien Universitat-Tropikal Hastalıklar Enstitüsünde ve ABD’de University of Texas Medical Branch’da uzun süreli çalışmalar yapmıştır.  Öncelikli çalışma alanı olan vektörler, vektörlerle bulaşan hastalıklar ve epidemiyolojileri konularında ulusal ve uluslar arası danışma kurullarında görevleri vardır. Dünya Sağlık Örgütü’nün uluslararası KKKA salgın izleme grubunda yer almaktadır.  DSÖ tarafından hazırlanan “Türkiye’de iklim değişikliklerinin sağlık üzerine etkileri” raporunun yazar ve editörlerinden biridir. Biyogüvenlik konusunda yurtdışında aldığı eğitimler ve çalışmaları değerlendirerek, ülkemizde ilk kez M.Ü. Sağlık Bilimleri Enstitüsü bünyesinde oluşturulan “Biyogüvenlik ve Biyoemniyet Yüksek Lisans Programı”nın kurucusu olmuştur. Üniversitemizin yayını olan Clinical and Experimental Health Sciences dergisinin yardımcı editörüdür. European Biosafety Association, Türkiye Parazitoloji Derneği ve Türk Mikrobiyoloji Cemiyeti üyesidir. Halen M.Ü. Sağlık Bilimleri Fakültesinde Temel Sağlık Bilimleri Bölüm Başkanı olarak görevine devam etmektedir.

 

 Enstitü Müdür Yardımcısı, Doç.Dr. Özlem BİNGÖL ÖZAKPINAR

 

   
 

Özlem Bingöl Özakpınar 1979 yılında Erzurum’da doğmuştur. 2001 yılında İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü’nden mezun olmuştur. 2006 yılında İstanbul Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Biyoloji Yüksek Lisans; 2010 yılında ise Marmara Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Biyokimya (ECZ) Anabilim Dalı Doktora programından mezun olmuştur. Doktora eğitimini tamamladıktan sonra 2011 yılında Amerika Birleşik Devletleri, Florida International University, Cell Biology and Pharmacology departmanında doktora sonrası araştırmacı olarak çalışmıştır. 2007 yılında Marmara Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Biyokimya Anabilim Dalında Araştırma Görevlisi olarak akademik kariyerine başlamış ve yine aynı anabilim dalında 2014 yılında Yardımcı Doçentliğe atanmıştır. 2017 yılında doçent ünvanı alan Özlem Bingöl Özakpınar’ın temel araştırma alanı kanser olmakla birlikte oksidatif stres, K vitaminine bağımlı-proteinler ve hematopoetik kök hücreler konularında da çalışmaları bulunmaktadır. 2014-2017 yılları arasında Eczacılık Fakültesi, Fakülte Kuruluğu Üyeliği yapmıştır. 2018 yılından itibaren aynı fakültenin Yönetim Kurulu Üyeliğini sürdürmektedir. Türk Biyokimya Derneği, Moleküler Kanser Araştırmaları Derneği (MOKAD), Türk Hematoloji Derneği, European Atherosclerosis Society (EAS), European and Mediterranean League Against Thrombotic Diseases (EMLTD) ve European Association for Cancer Research (EACR) üyelikleri bulunmaktadır. 

 
 

Bu sayfa Sağlık Bilimleri Enstitüsü tarafından en son 20.12.2019 09:55:41 tarihinde güncellenmiştir.

HIZLI ERİŞİM